środa, 21 stycznia 2009
Pzepis podstawowy na włoki makaron jajeczny

Włoski makaron jajeczny robi się z jaj oraz z delikatnej mąki pszennej doppio zero (00). Z tej mieszanki powstaje miękki i elastyczny makaron, łatwy do formowania ręcznego. Używa się do lasagne, można go też pociąć na wstążki lub zwinąć w kształt tortellinie. W domowej produkcji makaronu trudno dokładnie odmierzyć składniki.Różna wielkość jaj oraz topień wilgotności mąki mogą mieć wpływ na to, w jakich proporcjach należy stosować składniki. Dlatego też na początku stosuję nieco mniej mąki niż w przepisie i dodaje w miarę wyrabiania. Należy pamiętać, że ciasto powinno być dość twarde do zagniatania.

Składniki: 500 g mąki pszennej doppio zero (00), 10 żółtek, 3 całe jaja

Do miski wsypać mąkę, żółtka i całe jaja. Wymieszać szybko jaja i nasypać na jaja trochę mąki. Powoli mieszać rękoma, ugniatać ciasto na kształt kuli. Wyłożyć na stolnicę i ugniatać ciasto przez 5-10 minut, aż będzie aksamitnie gładkie w dotyku.
Przykryć ciasto plastikową folią i odstawić na okres od 1 do 4 godzin. Gotowe ciasto w przypadku braku maszynki należy rozwałkowywać na jak najcieńsze placki i odłożyć aby przeschły na 20-30 minut. Przesuszony placek pokroić w paseczki. W przypadku maszynki porcje ciasta spłaszczać tak aby przeszły przez maszynkę. Przewinąć ciasto przez wałki nastawione na najgrubsze wałkowanie. Powtarzać wałkowanie zmieniając szerokość wałków na cieńsze, aż do uzyskania aksamitnej powierzchni ciasta. Następnie przepuścić ciasto przez ostrza tnące w wybranym kształcie. Makaron wysuszyć przewieszony na kiju lub rozłożyć na ściereczce.
Można też suszyć w kształcie gniazd .Wysuszony makaron gotować 4-6 min (ja lubię taki miękki sześciominutowy).
Page Rank Check